Reakcija na film HTV1 'Balkanska korida' 09.06.2009.
Rogonje iz dokumentarnog programa
Dok se u Hrvatskom saboru vodila rasprava o važnosti pranja ruku,a u BiH o ribanju i novom Visokom predstavniku dok su se Beyonce i Oprah kesile jedna drugoj, Eureka. Zvjezdani trenutak uspjeh, dokumentarnog programa HRT-a pod imenom 'Balkanska korida' zasjao je u rano popodne. Uspjeh je možda prejaka riječ jer se radi o filmu koji pokušava prikazati navodni običaj borbe bikova iz Dalmatinske zagore,ili po naški u slengu "bodljevinu bikova", koji je započeo prema izjavama sudionika, negdje pedesetih godina prošlog stoljeća.
Sada već hm.. tradicionalne koride, koje navodno privuku i do stotinu hiljada da ne pomislite tisuća jer to je puno više posjetitelja koji se sjate u Ilijino Brdo kod Posušja, u Tomićima, Šestanovac, Radošić, Medov Dolac, Ogorje, a ima ih još diljem Hrvatske, a i širom bratske BiH, te na svakom ozbiljnijem zboru u Republici Srpskoj.
Bizarnije od same borbe i još bizarnijih likova vlasnika bikove su prikazi u filmu. Izbjegavanje spominjanja bilo čega što ide uz koride ili ti bodljevine .Takmičenje pjevačica -amaterki i pokojeg pjevača slavuja folk estrade, kupoprodaje žive stoke, odlične ponude pečenih životinja i raznog pića, preko ponude kuća u kojima se prodaju i podaju žene, do klađenja u vrtoglave sume novca, korida je prije svega marketinški gigantski brend BiH turizma. Turistički spektakl događaj planetarnih razmjera. Organizatori najčešće nisu vlasnici bikova, oni vode kladionice i organiziraju potrebnu infrastrukturu, a nekako ne vidim da se na bilo koju od navedenih aktivnosti plaća porez.Da ne pominjem da policija i jake snage reda uredno osiguravaju ovu turističku tradicionalnu lakrdiju. Humani tretman životinja ili veterinare na samom događanju nitko ne spominje, iako se vlasnici za bikove borce odlično brinu. Posebna hrana i obvezne pedikure, jer pravi bik bodač mora imati zdrava kopita i dobru masu.
U inat svoj toj brizi "ljubavi" i trudu, bosanska je vlada početkom marta konačno donijela Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja BiH , a hrvatska policija zatvorila lokalne granične prelaze po Imotskoj krajini kako bi onemogućila vlasnicima bikova, te ljubiteljima borbi da posjećuju 'natjecanja' u fizičkoj snazi životinja.Ali autor dokumentarca to sve skupa ili nije znao ili nije držao važnim, pa ni za spomenuti. Koliko god bila sjajna tema ovog filma, zbog čega je autor zaslužio spomenicu sestara Nanut, autor ne potpisuje lokacije, ne daje nikakvo dublje značenje cijeloj priči, osim onoga što škrto iznose njegovi sugovornici i izbjegava bilo kakve komentare ili sukobe mišljenja. Priča bi recimo bila bogatija za sloj kada bi jedan od sugovornika bio pripadnik nekog društva za zaštitu životinja ili kada bi nam neki kladioničar rekao o kojim je iznosima riječ. Ovako znamo samo to da je na 40. godišnjicu koride u Tomićima glavna nagrada bila 40 hiljada - tisuća maraka, ne poštanskih već konvertibilnih, što je u prijevodu 20.000 eura. Mašala. O ovakvim sumama sva društva za zaštitu životinja mogu samo da sanjaju u dugim zimskim noćima dok uz vitriolku pišu 501 dopis nadležnima da se udostoje i počnu primjenjivati usvojene zakone o zaštiti životinja.
Jedino pitanje, koje si autor ovog filma vrlo profane teme, smisleno spod razine osnovnoškolskog video rada, bez čitanog teksta koji bi ga držao na okupu i bilo kakvih komentara, ne postavlja: hoće li koride tj.bodljevine uskoro izčeznuti ili postati ilegalne, kada stisnu već postojeće, ali za sada labavo primjenjivane zakonske odredbe o humanom tretmanu životinja? Ko će biti prvi sretnik koji će platiti kaznu po zakonu?
A zašto bi se to pitao jedan autor dokumentarca? On je svoje napravio. Objasnio nam je da je sport kad vo vola pobode, namrtvo ga ubode, kako bi rekao jedan od nepotpisanih vitezova borbe bikova, trenutak prije nego je izljubio svog suparnika.
Tekst povodom početka sezone "bodljevina" u duhu i tradiciji naših naroda i narodnosti objavljuje NOA.
Prilozi uz tekst :
http://www.bihvijesti.net/
http://inmagazin.dnevnik.hr/
http://www.jutarnji.hr/
http://video.aol.com
http://bikovi.mojblog.hr
POGLEDAJ JOŠ:
,,Korida'' na Zmijanju!
INFO NOA |