Sarajevo 25.02.2012.

U zemlji nasilja, bez masla i meda i koječega

Psi prikupljani u centru Hadžića, odvedeni su u šumu i ubijeni a potom  namjerno  bačeni u minsko polje u području  Crvene stijene. Ovo je u samo nekoliko dana još jedna  jasna  potvrda lovačke narcisoidnosti kao i opsjednutosti ubijanjem a istovremeno i primjer flagrantnog tj. planiranog namjernog ali ipak tako  jadnog i prizemnog  scenarija, više igrokaza,  lovačkog  izigravanja  normi i zakona. Naime Zakon BiH nedozvoljava ubijanje napuštenih pasa u naseljima to je jasno definisano Zakonom o zaštiti i dobrobiti  životinja BiH. Radi toga ti  "lukavi"  lovci, te moralne gromade od ljudi, traže i iznalaze  način i  prisilno...  odvode uhvaćene ili na prevaru namamljene pse  iz bosanskih  naselja i sela  u šumu, što automacki mijenja status tih  napuštenih  pasa, koji se nađu 300 m od naselja,  tad oni  po  instant donetom  Zakonu o lovstvu BiH  pretvaraju se ...tad  napušteni kućni ljubimaci postaju strah i trepet postaju  "štetočine" a ta  stravična  pravna  metamorfoza je sekundarna  od pudlice  do  vukodlaka ... ma ljudi je li to moguće... pa to  je HOROR i  naravno to je to . To pravno  blesarenje  daje hrabim lovcima puni  pravni ali ne i etički  osnov da ognjem  iz svih cijevi u svaka doba  - očiste svoja vječna lovišta  od mnogobrojnih opakih  a bome i krvoločnih  s neba palih "štetočina"  koje  su do juče lizale nečije dlanove, obraze i bili ...nečiji :  Fifi, Bobi, Miki, Cezar, Žućo ... i šta ti ga ja već znam ... neznam.

Čemu ta brutalnost lovaca nad psima. Radi li se tu možda  o težim  bolenicima koji lutaju šumom ?  Zar to što rade  nije sramno za sve ljude i ljudski rod ? Ko su nalogodavci a ko su izvršioci ovih zlodjela u Hadžićima i sl.? Ko je spreman preuzeti odgovornost za ove duše ? Imamo li čovjeka može i lovac,  koji će reći da to je urađeno  radi toga i toga i ako i tako ili nemamo ?

Na lokalitetu Crvene stijene kod Hadžića članovi Udruženja Av Mau, zajedno sa jednom policiskom patrolom iz PU Hadžići pronašli su još 30 ubijenih pasa. Saznajemo da su psi pokupljeni iz centra Hadžića odvedeni u šumu, hladnokrvno ubijeni, a potom s namjerom bačeni na lokalitet Crvene stijene, jer se na tom području nalazi minsko polje. Ovo je u samo nekoliko dana još jedan monstruozan primjer brutalnosti nad napuštenim  psima koji se desio u Hadžićima. Podsjetimo, dan ranije je na istom lokalitetu pronađeno 14 ustrijeljenih pasa, što je uslikao jedan lovac koji je iz straha za svoju sigurnost želio ostati anoniman. On je i otkrio da su za sve navodno krivi članovi Lovačkog udruzenja Bjelašnica Hadžići, koji su navodno nešto ranije najavili odstrijel pasa, koji po njihovim pričama i ubjeđenju  uništavaju divljač, tačnije srne. Pitamo ih da li je ovo rješenje ? Da li je moguće da psići mogu napasti i naškoditi  srnama?  Kako je moguće da ti isti tvrde da vole životinje i da ih štite i brane ? Ovo su nezakonita nečasna  hladnokrvna sadistička smaknuća. Ovo rade samo bolesni umovi koje plaćaju još bolesniji  monstrumi koji sjede u institucijama i općinskim foteljama.Ovo je sramno za sve građane ove napaćene rasčerečene zemlje Bosne. Ne čudite se kad vam ovi ili  njima slične patološke ubice zakucaju na vrata! Oni zasad samo vježbaju "love" ove nemoćne promzle, gladne, napuštene, psiće oni  samo treniraju naka  buduća veća  nasilja. A Vi šutite i dalje... saučesništvo je tišina... i ne osuditi nasilje?   Svaka druga riječ je suvišna, fotografije iz Hadžića i previše govore u kakvoj mi to kulturološkoj zabiti  živimo na pragu neke  Europe. Svoj građanski  revolt pretočite u akciju a ne u sažaljevanje to je možda  nova snaga i način  borbe protiv nasilja i primitivizma. Do kad će svijest građana  biti silovana i zastrašivana nasiljem i lovačkim mačo seansama?

- Svi aktivni zaštitari životinja BiH,  potvrđuju i poručuju  da se ubijanjima pasa  nemože postići ništa.
   - Ujedno prihvatite da naše aktivnosti na zaštiti životinja nećemo nemožemo i nesmijemo  zaustaviti.

Ovo nije usamljen slučaj planski provedenog  odvođenja urbanih napuštenih  pasa od strane lovaca ili angažiranih im  lica  u šumsko područje radi pravnog pokrića  masovnih smaknuća zdravih jedinki.  Ovo nije ni propust, ovo je malograđansko  nadmudrivanje sa zakonom.  Korupcija, neukost, bezakonje i teror nažalost  postaju sve prisutnija lokalna praksa. Niži  činovnici  koji su angažovani  da nadziru  provodbu Zakona su obično i saučesnici zlodjela dok naručioci, tvrdo sjede u vrhovima institucija.Isti  ti se obično i prave najmutavi kad ih se nešto priupita. Žalosno je da su na pozicijama prvih ljudi nadležnih za Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja BiH  uhljebili se  veterinari koji nemaju  kulturološki osnov a ni elementarnu  nadgradnju za rad na visokovrijednom etičko  kulturološkom  Zakonu koji  inače više zbori  o nama samim, ukazujući  nam na našu razinu svjesti zajednice. U samo par mjeseci  po donošenju Zakona u BiH  ubicama, sadistima i kriminalcima svih profila i boja omogućeno je raznim ustupcima i pogodnostima   da nekažnjeno i potpuno legalno i bez imalo straha i odgovornosti od  bilo čega i bilo koga  nastave  sa surovim praksom i zločinima  protiv životinja.

Nadamo se da će se  naći krivci za ovo i slična zlodjela i da ih očekuju  primjerene  kazne. Ono što  je dodatno pogodilo učesnike same  akcije je to da niko od prisutnih nije imao namjeru pokupiti tijela unakaženih pasa  u miniranom  području , radnici  kafilerije  nisu željeli "rizikti" tj.sići pokupiti  tijela  ubijenih  psića, nego su to uradila dva člana Udruge za zaštitu životinja.

više :

fb  foto album